5 دمنوش آرامبخش

دمنوش آرامبخش گیاهی سال های زیادی هست بخاطر خواص درمانی یا ایجاد حس خوشایند استفاده می شوند. برخی اشخاص ادعا کرده اند با مصرف برخی از این دمنوش های گیاهی استرس و اضطراب کمتری را تجربه کرده اند. به یاد داشته باشید تنها برخی از آنها برای شما مفید هستند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا مناسب ترین دمنوش گیاهی برای خودتان را انتخاب کنید. در این مقاله دکتر سحر 5 دمنوش آرامبخش گیاهی را به شما معرفی میکند.

محتوای مقاله

خواص دمنوش آرامبخش گیاهی

دمنوش آرامبخش

در واقع این گیاهان ضد استرس به شما کمک میکنند تا اضطراب کمتری تجربه کنید. برخی از آنها هم به کارایی بهتر درمان دارویی شما کمک می کنند.

سایر خواص درمانی دمنوش های ضد استرس

  • بهتر کردن خواب و رفع بیخوابی
  • تسکین معده درد و مشکلات هضم غذا
  • بهبود اسپاسم عضلات حین عادت ماهیانه
  • بهبود تهوع
  • کنترل فشار خون بالا

1. دمنوش بابونه برای رفع استرس

دمنوش آرامبخش بابونه

از گل های گیاه بابونه برای خواص درمانی آن استفاده می کنند. در یک مطالعه بالینی از این گیاه برای بیماران مبتلا به اختلال اضطرابی منتشر استفاده شده بود. بیماران روزانه 1500 میلی گرم گیاه بابونه به مدت 26 هفته مصرف کرده بودند. در پایان مطالعه اضطراب بیماران بسیار کمتر شده بود.

تداخل دارویی دمنوش آرامبخش بابونه

برخی داروها را نباید همزمان با گیاه بابونه مصرف کنید. مانند داروی وارفارین (که یک داروی رقیق کننده خون است). داروی سیکلوسپورین (که برای جلوگیری از رد پیوند اعضا بعد عمل مصرف می شود).

2. دمنوش آرامبخش سنبل الطیب یا والرین

خواص دمنوش آرامبخش سنبل الطیب

سالیان سال است که مردم از سنبل الطیب برای رفع مشکلاتی مثل بی خوابی، استرس و رفع افسردگی استفاده کرده اند. به طور معمول روزانه بین 300-600 میلی گرم از سنبل الطیب را میتوانید به مدت 6 هفته مصرف کنید.

منع مصرف گیاه سنبل الطیب

در مطالعات این گیاه را به طور کلی بی خطر اعلام کرده اند. اما در اشخاص زیر نباید استفاده شود:

  • کودکان زیر 3 سال
  • خانم های باردار
  • خانم های شیرده

با توجه به اثر خواب آوری این گیاه حین مصرف از رانندگی و کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند پرهیز کنید. نکته آخر اینکه دمنوش آرامبخش سنبل الطیب همراه با الکل یا سایر داروهای خواب آور نباید مصرف شود.

3. دمنوش آرامبخش اسطوخدوس یا لوندر

دمنوش آرامبخش گیاهی اسطوخدوس

افراد زیادی برای رفع استرس و اضطراب از این گیاه استفاده می کنند. روزانه 1-2 قاشق غذا خوری از اسطوخدوس را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید حدود 20 دقیقه دم بکشد سپس میل کنید.

در مطالعات ترکیبات ترپن را به عنوان ماده اثر بخش معرفی کرده اند. لینالول و لینالیل استات ترکیبات ترپنی موثر در ایجاد اثرات آرامبخش این گیاه هستند.

4. دمنوش گل ساعتی برای رفع اضطراب

خواص دمنوش آرامبخش گل ساعتی

از گل ساعتی نیز می توان برای تهیه دمنوش آرامبخش استفاده کرد. این گیاه حالات استرس و بی قراری را رفع میکند. در مطالعات اثرات این گیاه را مشابه داروهای دسته بنزودیازپین ها (داروهای ضد استرس) دانسته اند.

5. دمنوش آرامبخش گلسرخ

دمنوش آرامبخش گلسرخ

از اثرات عالی این گیاه در طب سنتی و مقالات جدید بسیار گفته شده است. در طب سنتی به خواص نشاط آور، ضد افسردگی و ضد اضطراب گل سرخ تاکید شده است. این گیاه همچنین به رفع گرفتگی عضلات حین عادت ماهیانه و افزایش میل جنسی نیز کمک میکند. در محصولات مراقبت از پوست و مو نیز به وفور از این گیاه استفاده می شود.

سخن نهایی دکتر سحر با شما

بسیاری از گیاهان دارویی با داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید، تداخل دارند. به این معنا که باعث کم شدن اثر یا تشدید اثر مورد نظر می شوند. پس حتما قبل از مصرف هر نوع گیاهی با پزشک یا داروساز مشورت کنید. به خاطر داشته باشید برای مشاهده اثرات ضد استرس و آرامبخشی گیاهان دارویی باید اندکی صبور باشید. چون نسبت به داروهای شیمیایی زمان بیشتری طول میکشد تا اثر بخشی آنها را مشاهده کنید. همچنین می توانید در کنار این دمنوش ها، مصرف خوراکی ضد استرس را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

دیدگاهتان را بنویسید