خواص سنبل الطیب برای سلامتی بدن

سنبل الطیب یا علف گربه یا والریان یک گیاه دارویی ارزشمند است. این گیاه دارویی خواص آرام بخش و ضد استرس فوق العاده ای دارد. در این مقاله دکتر سحر شما را با سایر خواص سنبل الطیب برای سلامتی آشنا می کند. در ادامه عوارض و تداخلات دارویی را معرفی کرده ایم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

محتوای مقاله

سنبل الطیب چیست؟

سنبل الطیب یک گیاه دارویی است. محل رویش سنبل الطیب در ایران رشته کوه های البرز و نواحی شمالی و شمال غربی هست. سنبل الطیب به انگلیسی valeriana officinalis نامیده می شود. حال شاید این سوال برای شما مطرح شود که سنبل الطیب برای چه خوب است؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طبع سنبل الطیب گرم است یا سرد؟

طبع یا مزاج سنبل الطیب گرم و خشک است. پس برای افراد با مزاج سرد مناسب تر است. البته افراد با مزاج گرم نیز با رعایت اعتدال قابل استفاده هست.

خواص سنبل الطیب یا علف گربه

سنبل الطیب برای بی خوابی

سنبل الطیب برای بی خوابی

سنبل الطیب برای خواب و بیماری های مرتبط با خواب از سالیان پیش در طب سنتی کاربرد داشته است. در مقالات علمی جدید نیز اثر سنبل الطیب برای خواب اثبات شده است. این داروی گیاهی باعث افزایش انتقال دهنده عصبی گابا میشود. گابا خاصیت ایجاد آرامش دارد.

طریقه مصرف سنبل الطیب برای بی خوابی

400-900 میلی گرم عصاره سنبل الطیب باید نیم ساعت قبل از خواب مصرف شود.

سنبل الطیب برای فشار خون

خواص سنبل الطیب برای کاهش فشار خون

این گیاه دارای ترکیبی به نام والریک اسید است. این ترکیب به کاهش فشار خون کمک می کند. پس به این ترتیب ریسک بیماری های قلبی عروقی هم کمتر می شود.

خواص سنبل الطیب برای مغز

خواص سنبل الطیب برای مغز

عصاره سنبل الطیب خاصیت محافظت از مغز را دارد. دانشمندان معتقدند اثر آنتی اکسیدانی این داروی گیاهی به پیشگیری از بیماری های مغزی کمک می کند.

خواص سنبل الطیب برای زنان

خواص سنبل الطیب برای رحم

امروزه اثر سنبل الطیب برای سلامت بانوان اثبات شده است. در مطالعه ای روزانه 255 میلی گرم کپسول سنبل الطیب سه بار در روز به خانم های یائسه به مدت 8 هفته تجویز شده بود. نتایج نشان داد ریشه سنبل الطیب قادر است علائم گر گرفتگی را در خانم های یائسه درمان کند.

خواص سنبل الطیب برای پریود و سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

سنبل الطیب برای پریود

در مطالعه ای روی خانم ها در سن باروری روزانه 2 کپسول سنبل الطیب 7 روز قبل از شروع پریود در 3 دوره پریود خانم ها بررسی شد. دیده شد علائم روحی روانی و شدت درد پریود در این خانم ها بهتر شده بود.

سنبل الطیب برای معده

درمان مشکلات گوارشی با سنبل الطیب

این گیاه دارویی به درمان برخی مشکلات هضم مانند بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر یا IBS کمک می کند. این خاصیت به علت اثر شل کنندگی عضلات روده اتفاق می افتد.

خواص سنبل الطیب برای درد

سنبل الطیب تسکین درد

به نسبت سایر خواص سنبل الطیب، خاصیت ضد درد آن شواهد تحقیقاتی کمتری دارد. اما محققان خاصیت ضد التهاب، ریلکس کردن عضلات و آرام بخشی را در ایجاد اثر ضد درد آن دخیل می دانند.

خواص سنبل الطیب برای اعصاب

سنبل الطیب برای استرس و اضطراب و اعصاب مفید است.

سنبل الطیب برای رفع اضطراب و استرس مفید است. محققان معتقدند سنبل الطیب باعث افزایش گابا (انتقال دهنده ایجاد کننده آرامش در بدن) می شود.

طریقه مصرف سنبل الطیب برای استرس

مقدار مصرف سنبل الطیب برای استرس و اضطراب کمتر از مقدار مصرفی آن برای بی خوابی است. روزانه 220 میلی گرم عصاره سنبل الطیب تا سه بار در روز برای رفع استرس می توانید مصرف کنید.

سنبل الطیب و گربه

سنبل الطیب دارای اثر محرک روی گربه

این گیاه دارویی حاوی ترکیبی به نام آکتینیدین است. این ترکیب اثر محرک روی گربه ها دارد. گربه ها از فاصله دور جذب بوی این گیاه می شوند. در واقع حس سرخوشی به آنها دست می دهد و رفتارهای جالبی از خود بروز می دهند.

عوارض سنبل الطیب

عوارض سنبل الطیب برای کبد

اگر مشکل کبدی دارید به هیچ عنوان از سنبل الطیب استفاده نکنید. به خصوص اگر در حال مصرف دارو هایی هستید که آنها هم به کبد آسیب می زنند.

عوارض سنبل الطیب برای قلب

باعث افزایش تون ضربان ماهیچه های قلبی می شود. پس ممکن است ضربان قلب را بالا ببرد.

تداخلات دارویی سنبل الطیب

داروهای خواب آور

سنبل الطیب اثرات داروهای خواب آور و تضعیف کننده سیستم ایمنی را تشدید می کند. مانند داروهای دسته بنزودیازپین ها، باربیتورات ها و بعضی داروهای خواب. اگر این گیاه دارویی را همزمان با این داروها مصرف کنید، احتمال خواب آلودگی افزایش می یابد.

الکل

مصرف هم زمان الکل و سنبل الطیب احتمال خواب آلودگی و کاهش قدرت تمرکز می شود. از مصرف همزمان پرهیز کنید.

داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

مصرف هم زمان این دارو و این گیاه، احتمالا اثر این داروها را افزایش می دهد. پس باعث ایجاد خواب آلودگی بیش از حد و کاهش هوشیاری می شود.

داروهای ضد تشنج

این گیاه دارویی می تواند متابولیسم بعضی داروهای ضد تشنج را تغییر دهد پس به دنبال آن اثر بخشی این داروها نیز تغییر می کند.

داروهای آنتی هیستامین (ضد حساسیت)

ترکیب سنبل الطیب با داروهای آنتی هیستامین نیز احتمال خواب آلودگی و گیجی را افزایش می دهد.

مصرف سنبل الطیب در بارداری و شیر دهی

مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

خواص سنبل الطیب و گل گاو زبان

گل گاو زبان نیز مانند سنبل الطیب به حفاظت از مغز و رفع استرس همچنین القای آرامش کمک می کند. می توانید به نسبت مساوی آنها را مخلوط کرده و به شکل دمنوش حدود 20 دقیقه دم کرده سپس صاف کرده و میل کنید. گل گاو زبان دارای مزاج گرم و تر است. پس اگر مزاج خشکی دارید ترکیب این دو گیاه برای شما سودمند است.

خواص سنبل الطیب و اسطوخدوس

طبع (مزاج) اسطوخدوس نیز مانند سنبل الطیب گرم و خشک است. پس اگر مزاج غالب شما گرم و بخصوص خشک است به میزان مناسب از آن استفاده کنید. اگر علاوه بر مشکل بی خوابی و استرس، از مشکلات پوستی مانند آکنه یا ریزش مو رنج می برید ترکیب این دو گیاه دارویی برای شما بسیار مفید است.

سخن نهایی دکتر سحر با شما

سنبل الطیب گیاه دارویی معروفی هست که همه ما اسم آن را شنیده ایم، بخصوص برای اثرات ضد استرس و آرام بخش آن. در این مقاله به سایر خواص مفید آن اشاره شد. قبل از مصرف آن به داروهای مصرفی خود دقت کنید که با این گیاه دارویی دارای تداخل نباشد. نکته آخر اینکه اگر مزاج بسیار گرمی دارید در مصرف آن زیاده روی نکنید.

منابع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290317/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014299920301783

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24250592/

دیدگاهتان را بنویسید